مقالات آموزشی

انواع چسب کاشی و سرامیک

چسب کاشی چیست؟

این محصول در واقع نوعی سیمان غیرآلی پلیمری است که دارای خاصیت چسبندگی فوق‌العاده بالا و همچنین قابلیت سازگاری با زیرساخت‌های مختلف است. از چسب سرامیک و کاشی علاوه بر چسباندن کاشی و سرامیک روی سطح هموار می‌توان برای چسباندن کاشی‌ها روی یکدیگر نیز بهره‌مند شد.

 

چسب کاشی؟ یا ملات سیمان ؟ انتخاب شما برای کاشیکاری کدام است؟

استفاده از چسب کاشی نه‌تنها موجب افزایش سرعت اجرای پروژه می‌گردد. از سوی دیگر برای استفاده از چسب کاشی نیازی به مهارت زیاده نبوده و احتمال بروز مشکلاتی همچون کنده‌شدن کاشی نیز وجود ندارد یا کم است.

 

 

مزایای دیگر چسب کاشی و سرامیک نسبت به ملات سیمان

tick سهولت اجرا: در هنگام استفاده از چسب کاشی نیازی به مهارت ترکیب سیمان با شن و ماسه با نسبت دقیق وجود ندارد.

tick افزایش کیفیت اجرا:  به دلیل امکان جابه‌جایی کاشی‌ها پس از چسباندن بر روی سطوح تراز کردن آن‌ها با دقت بسیار بالاتری اجرا می‌شود. فاصله بین کاشی‌ها در این روش کم شده و نهایتاً امکان نفوذ آب به دیوار و یا کف به دلیل خواص چسب کاشی کاسته می‌شود.

tick کاهش زمان اجرا:  با استفاده از چسب کاشی زمان اجرای پروژه بسیار کاهش می‌یابد. با کمک این ماده نه‌تنها نیازی به آماده سازی کاشی و خیساندن آن‌ها قبل از شروع کار نیست بلکه مدت خشک شدن و اجرای پروژه نیز کم می‌شود.

tick کاهش محدودیت: برخلاف ملات سیمان با استفاده از چسب کاشی نه‌تنها امکان کار بر روی کاشی‌هایی با ابعاد بزرگ وجود دارد بلکه چسباندن کاشی‌ها حتی بر روی سطوح چوبی نیز ممکن است!

 

عیب چسب کاشی نسبت به ملات سیمان چیست ؟

ضربدر مهم‌ترین عیب چسب کاشی نسبت به ملات سیمان قیمت بالاتر آن است. هرچند این مساله لزوماً موجب افزایش قیمت تمام‌شده پروژه نمی‌شود. فرض کنید قصد اجرای پروژه کوچکی را  دارید. در چنین شرایطی با توجه به کاهش هزینه دستمزد کارگر، مدت اجرا، زیرسازی و… نهایتاً در هزینه‌های خود نیز صرفه‌جویی خواهید کرد

 

 

6نکته مهم استفاده از چسب های کاشی و سرامیک

– بعد از کشیدن چسب روی سطح مورد نظر در یک مدت زمان ۲۰ دقیقه‌ای باید کار نصب انجام گیرد.
– استفاده از چسب های پودری کاشی بیشتر برای نصب کاشی و سرامیک برای کف و دیوار مناسب است.
– هنگام استفاده از چسب روی دیوار نباید قطر ملات روی سطح زیاد باشد.
– برای استفاده از چسب روی دیوار بهتر است از کاردک‌های شانه‌ای استفاده کرد
– برای نتیجه‌گیری بهتر، دمای محیط باید بالاتر از ۵ درجه سانتی‌گراد باشد
– بعد از چسباندن کاشی و سرامیک روی سطح، آب‌بندی و درزگیری توسط پودر های بندکشی آبگریز فراموش نشود

 

 

انواع چسب کاشی و سرامیک با توجه به کاربرد

tick چسب کاشی انعطاف‌پذیر

چسب کاشی انعطاف‌پذیر در زمان نصب کاشی در مکان‌هایی که جابه‌جایی اندک یا ارتعاش دارند مورد نیاز است.این موضوع بسیار مهم است زیرا بیشتر چسب‌ها در این موقعیت‌ها ترک می‌خورند. بهترین چسب کاشی انعطاف‌پذیر در بازار چسب لاتکس نازک است.

 

tick چسب کاشی ضدآب

این چسب ها زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که اتصال در مکانی است که اغلب در معرض آب و رطوبت است مانند آشپزخانه یا حمام .

 

tick چسب کاشی مقاوم در برابر گرما

این چسب ها زمانی که کاشی‌کاری در مکان‌های در معرض آتش نیاز است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به علت اینکه دمای بالا می‌تواند به چسب های عادی آسیب برساند باید از چسب مقاوم در برابر گرما استفاده شود. به هیچ عنوان نباید از مواد آلی در شرایط با دمای بالا استفاده کرد. برای کاشی‌کاری به چسبی از نوع نازک که توانایی مقاومت در دمای بالای ۴۰۰ درجه فارنهایت را داشته باشد نیاز است.

 

tick چسب کاشی اپوکسی

این نوع چسب برای برنامه‌های کاربردی زیادی که کاشی‌کاری در معرض رطوبت، حملات شیمیایی و یا ترافیک سنگین مکرر است می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. چسب های اپوکسی برای توانایی بالا برای فراهم آوردن اتصال با مقاومت قابل توجه برای کاشی‌کاری‌های عمودی و افقی داخلی همراه با مقاومت بالا در برابر دماهای بالا و انقباض در حاشیه در هنگام نگه‌داری شناخته شده‌اند. این چسب برای نصب انواع مختلف مصالح از جمله سرامیک، سنگ معدن، چینی، گرانیت، تخته سنگ، موزاییک با نمای مرمر و کاشی های سنگی حساس به رطوبت مورد استفاده قرار می‌گیرد.چسب های اپوکسی همچنین برای مکان‌هایی به کار می‌رود که معمولا نیاز به استفاده از مواد شیمیایی شوینده دارند.

 

0/5 (0 نظر)

بازدیدها: 218

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *